Här kommer mitt armpass jag gjorde för ett par dagar sedan, jag försökte verkligen maxa vikterna och sen dess har jag haft svårt att sträcka ut biceps helt haha! Men det är väl ett tecken på att det tog.
Warm up
Cable biceps curl with rope 10 reps x 2 sets
Lying triceps pull down with rope 10 reps x 2 sets
Arm Session
Barbell Biceps curls 12 reps x 4 sets
Triple set/drops set: Strict horisontal biceps curls to failure – diagonally biceps curls to failure – finish with light weighted hammer curls x 3 sets
Prone Curls 10 reps x 3 sets
Dips on the bench with weight to failure x 4 sets
Triceps over head press 12 reps x 4 sets
Triceps push down 12 reps x 3 sets
4 tankar om “A COMPLETE ARM SESSION + VIDEOS”
Hi Denice!!
Can you put your legs / booty session too like arms ?
Thanks a lot
Hej!
Hur vet man när borde man göra övningen till failure? Ibland gör du typ 12 reps och ibland till failure. Spelar det någon roll?
Hej! Jag har fått uppfattningen om att de flesta “kunniga” inom träning och fitness brukar avsluta sina pass med ca 20 min cardio och värmer istället upp med lättare vikter. Jag är ingen cardio-människa och brukar alltid inleda med det så är det gjort för dagen och kör styrka efter. Är detta mindre effektivt? Bör man köra cardion efteråt? Tacksam för svar! Kram
Hej!
Jag undrar om du kunde lägga upp ett bröst pass du brukar göra. Jag är så dåligt på att komma upp med nya övningar för bröst.