Egentligen undviker jag ingenting 100%. Jag äter godis, chips och fika ibland också för att det är mysigt och trevligt. Skillnaden är att jag äter bra mat 95% av mina måltider och jag tränar 5-7 dagar i veckan så chansen att jag går upp i vikt utav det eller att min träning blir förstörd är i princip noll. Samma gäller för er som nyss har börjat träna, försök att alltid välja det nyttigaste alternativet och “unna” dig ibland med mat du undviker för att stilla begäret, på sikt så funkar det jätte bra (för mig) eftersom det inte blir något förbud.
Men iallafall så kan det vara roligt att veta vad exakt jag försöker äta lite utav och vad jag tycker är ett nyttigare alternativ:
* Godis, fika och chips
Alternativ: Sockerfria proteinbars, chokladbollar eller choklad mousse på casein, grönsaker att dippa eller egengjorda potatisskivor i ugnen (recept kommer på det)
* Feta mejeriprodukter till exempel: Creme fraiche, billig hushållsost, margarin
Alternativ: Kvarg, lätt creme fraiche, gräddfil, smör på rapsolja. Högkvalitativa ostar innehåller ofta mycket aminosyror och mer protein. Till exempel fetaost gjord på getmjölk, parmesan eller halloumi är bra ostar.
* Fett kött/fläsk till exempel karre, entrecote, bacon eller fläsk
Alternativ: Fläskfile, ytterfläskfile, kyckling (utan skinn), kalkon, skinka, lövbiff eller rostbiff.
* Vitt bröd
Alternativ: Knäckebröd, finn crisp, riskakor eller baka eget havrebröd (recept kommer )
Jag äter bara vitt bröd i samband med träning OM jag äter det. Eftersom det innehåller högt GI och ger snabb energi.
* Mat jag undviker helt
– Friterad mat
– Billig korv och billiga köttbullar
– Salami/ medvurst
– Färdiga dressingar och majonnäs
6 tankar om “MAT JAG UNDVIKER / ÄTER MINDRE AV”
Hej Denice!
Jag undrar om det är bättre att äta vitt bröd till fredagssnackset än att äta chips och godis? Eller om det inte spelar någon roll? Har nämligen svårt att motstå vitt bröd, skulle tom kunna ersätta det med godis och chips!
Det innehåller mindre kalorier och mindre fett men fortfarande mycket kalorier som inte tillför kroppen speciellt mycket näring. Jag hade nog ätit vitt bröd istället OM jag måste välja, men tänk på att pålägget ibland innehåller mycket kalorier så hitta en god macka med ett fräscht pålägg och ät det dagar du absolut inte kan motstå det. Är tanken att gå ner i vikt så skulle jag ätit hårdbröd/finn crisp de övriga dagarna du är sugen på en macka, det tycker jag funkar jätte bra!
Kram
Hej, jag undra vart man kan köpa sockerfria bars och vad det finns för olika märken.
Hej,
Jag har för mig att du har släppt en bok? Stämmer det? I så fall är jag väldigt intresserad!
/Med vänlig hälsning, Johanna
Hej! Nej tyvärr inte, om det vore så väl! 🙂
Hej! Du är verkligen en sann inspirationskälla!
Skulle vara kul om du ville svara här i kommentarerna eller göra ett inlägg med motivering till varför du helt avstår från att äta de saker du listat upp under den rubriken. Är väldigt nyfiken då jag t.ex. inte kunde tänka mig att salami skulle finnas med där.
Hoppas på svar! Kram