Q & A BRÖSTFÖRSTORING

FRÅGA 1
Jag ska själv operera brösten på proforma clinic den 9 maj och har haft samma tankar som dig att jag varit rädd att folk ska döma en. jag har också alltid varit väldigt smal och haft väldigt små bröst och har velat göra detta sen jag var 18. Dock ville jag vänta tills jag blev lite äldre eftersom de inte har varit någon brådska för mig. Jag har två kompisar som har opererat sig på proforma förut och som är väldigt nöjda.

Jag har velat få kontakt med någon annan som också ska operera sig där. Vilken läkare ska operera dig och när ska du göra? Jag kommer att operera mig hos Örjan Gribbe. (han ska vara väldigt duktig på att få fina ärr).

Är ganska nervös inför operationen så vore nice med att snacka med någon som sitter i samma sits 🙂

Svar:

Som jag skrev i mitt förra inlägg så kommer det alltid finnas folk som dömer dig oavsett vad du gör i livet, och deras åsikter om din kropp betyder ingenting. Du kommer tacka dig själv efteråt 🙂 Jag har vänner som opererat sig hos honom också, men jag opererade mig hos Magnus Kjelsberg som jobbar på samma klinik och jag är supernöjd. Även om mina bröst fortfarande är svullna så ser dem väldigt naturligt snygga ut. Jag gjorde det i måndags, den 20/3.

Jag var också lite nervös innan, eller jag var mer nervös efter konsultationen för då hade jag verkligen tagit steget och hade allt framför mig men innan operationen var jag bara pirrig och ville få det överstökat. I efterhand så kan jag säga att du har absolut ingenting att vara nervös över, dom är väldigt duktiga och lätt att prata med så om det skulle vara minsta lilla så lyssnar dom och hjälper dig. Du kommer att få sova över om du vill men jag åkte hem 🙂

FRÅGA 2
Måste bara fråga varför valde du proforma klinik? Och varför motiva? Enligt min läkare han de funnits på marknaden i sverige i bara 2 år, I hela världen 5 år. Och man vet inte vad som kan hända med de och vilka komplikationer och “barnsjukdomor” de kommer att få. Annars var jag oxkså sugen på motiva då det skrivs positivt om de än så längre 🙂 ( iaf enligt motiva själva) men blev avrådd delvis pga att man inte vet mycket om de men delvis för jag ville ha naturlig look och då blev rekommenderad droppformade 🙂

Svar: Jag valde proforma i första hand för att många av mina vänner har gjort sina operationer hos Proforma och varit väldigt nöjda, så för mig blev det ett ganska lätt val. Motivas implantat är väldigt elastiska och har bra andel viskositet ( seghet/inre friktion typ)  så när du ligger ner eller vrider på dig så följer dem med kroppen på ett naturligt sätt oavsett om du väljer rund form eller droppformad så det är egentligen bara en smaksak. Motiva har båda alternativen 🙂

Jag frågade min kirurg Magnus som jobbar åt Proforma angående hur länge de funnits m.m och han skrev såhär:
Proforma Clinic har funnits i 11 år och är den kliniken som gör klart flest bröstförstoringar i hela Skandinavien och har då förstås en väldigt stor erfarenhet  och kunnande kring bröstkirurgi generellt, det i sig är ju en bra orsak till att välja oss.

FRÅGA 3
Har du varit på många konsultationer?
Svar: Nej jag var på en konsultation och bestämde mig direkt, jag kommer resa mycket i april och maj så därför hade jag inte tid att grubbla mer, men det kändes väldigt bra efter första gången så för mig var det bara skönt med ett snabbt beslut.

FRÅGA 4 
Hur många cc väljer du, jag har svårt att välja?
Svar: Jag tyckte att 350 cc passade perfekt under tröjan men visste att en del skulle försvinna under hunden när man opererar in dem så jag tog 375 cc hög profil. Men Magnus hjälpte mig att välja också, han mätte min bröstkorg och gick efter ett mätinstrument som visade ungefär vad som är rimligt/lagomt för min kropp så det kändes skönt att få lite hjälp när man inte har så mycket erfarenhet själv. Så om man är osäker så välj en läkare du litar på som kan hjälpa dig 🙂

FRÅGA 5 
La du under eller över muskel?
Svar: Jag la den delvis under bröstmuskeln och ärret blir under bröstet och inte armhålan. Jag inbillar mig att man får ett naturligare resultat om man placerar den bakom muskeln. Jag ser många fitnessprofiler som placerar dem ovanför och då får implantatet en mer synlig kant, det är såklart en smaksak men jag ville undvika kanten så mycket som möjligt 🙂

FRÅGA 6 
Hur lång läkningstid är det och när ska du börja träna igen? 
Svar: Man ska undvika träning i 6 veckor efter operationen och utesluta löpning, ridning och hopp i 3 månader efteråt. Däremot kommer jag börja lite tidigare med underkroppsträning som inte belastar överkroppen eller pulsen för mycket, lite booty-övningar m.m. Jag fick också veta igår att man inte får lyfta mer än 2 kg under de första veckorna men det har jag gjort flera gånger tyvärr, men det känns ändå bättre varje dag så jag tror att bara man inte gör för hastiga rörelser så går det bra.
FRÅGA 7
Gör det jätteont att få brösten opererade? 
Svar: Nej du känner ingenting eftersom du får narkos och smärtstillande men efteråt gör det ganska ont. Du får räkna med att du kommer ha svårt att sätta på dig strumporna, diska, borsta tänderna och kliva upp ur sängen eller soffan de första dagarna/veckorna. Laga mat kan också vara svårt, att skära saker eller att trycka ut tvål när du ska tvätta händerna. Men du kommer få smärtstillande utskrivet så det underlättar lite, däremot blev/blir jag väldigt trött och vimsig av morfinet, men det är nog olika från person till person hur man reagerar.

FRÅGA 8
Vilken Bh storlek kommer du att ha nu när du opererat dig och vad hade du innan? 
Svar: Jag hade en liten 75 B förut, igår när jag var och provade nya bh:ar så fick köpte jag 70 D. Det låter stort men det ser helt okej ut faktiskt, jag höll på dö när hon kom med storleken eftersom det alltid varit “gigantiskt” i mina ögon tidigare när jag kollat på bh:ar. Men det är det verkligen inte 🙂

FRÅGA 9 
Ska du verkligen köpa en ny bh så tidigt, jag hade min läknings-bh i 3 månader efter operationen?
Svar: Man kan använda bh:ar utan bygel, och alla som gör sina operationer hos Proforma får 15% hos Gustaf Mellbin på Mariatorget, så jag åkte dit och fick superbra hjälp och bh:ar som är anpassade just för läkningstiden. Däremot kommer jag sova i läknings-bh:n jag fick när jag opererades.

FRÅGA 10
Valde du runda eller dropp-formade implantat?
Svar: Jag valde runda 375 cc (hög profil) för att jag inte hade så mycket själv att forma brösten med

IMG_2218
I samarbete med Proforma & Motiva

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras.

13 tankar om “Q & A BRÖSTFÖRSTORING”