Premiär av Benella Regnbåge

Förra veckan var det svensk premiär av Benella Regnbåge och jag var inbjuden till Berns Salonger för att smygsmaka på fisken. 🙂  Vi fick veta mer om den innovativa metod som revolutionerat fiskodlingen i Östersjön och gjort så att den finska regnbågen grönlistats av WWF Sverige.

Daniel Lakatosz, för många känd som silvermedaljör i Sveriges Mästerkock 2016, bjöd på smakprover som han tagit fram speciellt för Benella Regnbåge.

Benella Regnbåge odlas med Östersjöfoder. Det är ett foder som innehåller mindre fosfor än normalt och innebär därför en lägre belastning på Östersjön. Genom att fodret tillverkas med fiskolja från Östersjön, återvinns dessutom näringsämnen till havet. Men det bästa av allt är att regnbågen får en stor del av sin tillväxtenergi från den odlade rybsoljan som används i fodret. På så sätt har Benella kunnat minska användandet av fiskolja och därmed värna om fiskbeståndet i världshaven.

Tack Benella Fisk för ett bra event och Amazing Alice för inbjudan!

Lämna ett svar